Eylül 18, 2021

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Büyük Ödüller” verildi

ile admin

Adana Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 28. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği kapsamında gerçekleştirilen “Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı’nda mükafatlar merasimle sahiplerini buldu. En iyi sinema mükafatına, direktörlüğünü Ahmet Necdet Çupur’un yaptığı “Yaramaz Çocuklar ” layık görüldü.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Şebnem Özinal ve Volkan Severcan’ın yaptığı Büyük Ödül Merasimi, ünlü sanatkarların kırmızı halıdan geçip alana gelmesiyle başladı.

Merasimde, hayatını kaybeden sanatkarlar, Feridun Düzağaç’ın seslendirdiği “Unutama Beni” müziği eşliğinde anıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, merasimde yaptığı konuşmada, şenliği bu yıl “doğa” temasıyla düzenlediklerini söyledi.

Sinema denince akla Adana’nın geldiğini tabir eden Karalar, kentin sinemaya kattığı pahanın tartışılmaz olduğunu belirtti.

Altın Koza‘yı hak ettiği noktaya getirmek için üzerlerine düşeni yapacaklarını aktaran Karalar, “Türk sinemasının sanatkarları dünyanın bütün sanatkarlarından çok daha kıymetlidir zira ruhlarını ortaya koyarlar. Çok bedelli oyuncularımız direktörlerimiz var, hepsine derin sevgilerimi ve hürmetlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Karalar, bu yıl şenliği öbür yıllardan farklı olarak insanların ayağına götürdüklerini, bu kapsamda 30 farklı yerde yazlık sinema gösterimlerinin olduğunu kaydetti.

Aktifliğin sonunda şenlikte, “Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması”, “Uluslararası Kısa Sinema Yarışması”, “Ulusal Öğrenci Kısa Sinema Yarışması” ve “Adana Kısa Sinema Yarışması”nda ödül alanlar ile mükafatları takdim edenler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Şenlikte mükafata layık görülen sanatçı ve eserler şöyle:

Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı Mükafatları

En İyi Sinema Mükafatı: Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur)

Yılmaz Güney Mükafatı: Zin ve Ali’nin Öyküsü (Mehmet Ali Konar)

Adana İzleyici Mükafatı: Sen Ben Lenin (Tufan Taştan)

En İyi Direktör Mükafatı: Bir Nefes Daha (Nisan Dağ)

En İyi Senaryo Mükafatı: Bir Nefes Daha (Nisan Dağ)

En İyi Bayan Oyuncu Mükafatı: Koridor (Emel Göksu-Ayşe Demirel)

En İyi Erkek Oyuncu Mükafatı: Cemil Gösteri (Ozan Çelik)

En İyi Müzik Mükafatı: Cemil Gösteri (Taner Yücel)

En İyi Manzara Direktörü Mükafatı: Koridor (İlker Berke)

En İyi Sanat Direktörü Mükafatı: Koridor (Berrin Önal)

En İyi Kurgu Mükafatı: Yaramaz Çocuklar (Mathilde Van de Moortel-Elif Uluengin-Nicolas Suburlati)

En İyi Yardımcı Bayan Oyuncu Mükafatı: Lacivert Gece (Aslı Bankoğlu)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Mükafatı: Bir Nefes Daha (Eren Çiğdem)

Umut Veren Bayan Oyuncu Mükafatı: Bir Nefes Daha (Hayal Köseoğlu)

Umut Veren Erkek Oyuncu Mükafatı: Bir Nefes Daha (Oktay Çubuk)

Sinema Direktörleri Derneği En İyi Direktör Mükafatı: Bir Nefes Daha (Nisan Dağ)

SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Sinema Mükafatı: Zin ve Ali’nin Kıssası (Mehmet Ali Konar)

Kadir Beycioğlu Heyet Özel Mükafatı: Dermansız (Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu)

Mansiyon Mükafatı: Yaramaz Çocuklar (Zeynep Çupur)

Memleketler arası Kısa Sinema Yarışı Mükafatları

En İyi Sinema: Tapınak (Murat Uğurlu)

Heyet Özel Mükafatı: Amayi (Subarna Das)

Adana Kısa Sinema Müsabakası Mükafatları

En İyi Sinema: Arasta (Hüseyin Baltacı-Mutlu Kahya)

Heyet Özel Mükafatı: Fakir Adamlar Nasıl Ölür (Serkan Kaçmaz)

Ulusal Öğrenci Kısa Sinemaları Müsabakası

En İyi Deneysel Sinema: Sürgünde Bir Yıl (Malaz Usta)

En İyi Belgesel Sinema: Kış (Berrin Öz)

En İyi Kurmaca Sinema: Aralıklar (Efe Subaşı)

En İyi Canlandırma: Sudan Çıkmış Balık (Nur Özkaya)

Kaynak: Haberler